HOME > OUR ACHIEVEMENTS > CCA Achievements

CCA Achievements

2018 Achievements


Uniformed Groups


The Boys’ Brigade 
- JM Fraser: Gold Award
- 14th BB Pipes & Drums Festival 
    Band Category: 2nd 
    Pipes Junior Novice: 2nd 
    Pipes Senior Novice: 1st 
    Snare Junior Novice: 1st 
    Snare Senior Novice: 2nd 
    Snare Senior Event 2: 2nd 
- Huan Sheng received the BB Founder's Award

Girl Guides
- Puan Noor Aishah Award: Gold Award (1st & 2nd Coy)
- Wee Kim Wee Challenge 2018: 1st (Division), 2nd Runner Up (National)
- Yang Shu Ting, Shebiya Judes Robin and Aishwarya Ajith Kumar won the Baden-Powell Award

NCC (Air) Boys 
- Best Unit Competition: Gold Award
- Freestyle Exhibition Drill Competition - 2nd 
- Abdul Hakim and Yeo Kee Xuan won the HQNCC Outstanding Cadet Award

NCC (Air) Boys 
- Best Unit Competition: Gold Award
- Freestyle Exhibition Drill Competition - 2nd 
- Abdul Hakim and Yeo Kee Xuan won the HQNCC Outstanding Cadet Award

NCC (Air) Girls
- Best Unit Competition: Gold Award
- Fitness Challenge Competition: 2nd
- Sports and Games Competition: 2nd (Soccer Category)
- Air Competition - 1st Runner Up for Simulated Spot Landing Category
- Nurul Aaliyah Deduyo won the HQNCC Outstanding Cadet Award and NDP superstar Award


Sports and Games


Track and Field  
- National Inter-school  Track and Field Competition: 
   400m (C division Girls) – 4th   
   4X100m (C division Girls) – 7th 
   4X400m (C division Girls) – 7th
 
- NYP Track and Field Invitational 
    400m C Division Girls - 1st


2017 Achievements

Uniformed Groups  

The Boys’ Brigade
- JM Fraser Gold Award 
- He Li and Adrain Chan received the BB Founder's Award

Girl Guides  
- Puan Noor Aishah Award 2017 (Gold)  for 1st and 2nd Coy

NCC (Air) Girls  
- Gold Award  
NCC (Air) Boys 
- Silver Award 
 - Freestyle Exhibition Drill Competition
 - 3rd Runner Up

  Sports and Games 
Track and Field 
National Inter-school Track and Field Competition:
- 200m B division Boys – 8th 

NYP Track and Field Invitational
 - 4X100m B Division Boys - 2nd 

Sepak Takraw 
- Inter-school Sepak Takraw Tournament 2017: National Top 8 (B Division)

Performing Arts 
Malay Dance 
- SYF 2017 (Certificate of Distinction) 

Modern Dance 
- SYF 2017 (Certificate of Accomplishment)

Military  Band
- SYF 2017 (Certificate of Accomplishment)

Chinese Orchestra
- SYF 2017 (Certificate of Accomplishment)

English Drama 
- SYF 2017 (Certificate of Commendation)

2016 Achievements

Uniformed Groups 

Boys’ Brigade 
- JM Fraser Gold Award 
- Alaster Chan and Ng Zhe Javier received the BB Founder's Award
 - National Bagpipe Competition - 2nd & 3rd 

Girl Guides 
- Puan Noor Aishah Award 2016 (Gold)  for 1st and 2nd Coy 

NCC (Air) Girls 
- Gold Award 

Sports and Games 

Track and Field 

National Inter-school Track and Field Competition: 
- 4x100m Relay B division Boys – 6th
- 4x400m Relay B division Boys – 8th
- 100m B division Boys  – 5th 
- 200m B division Boys  – 5th 

Sepak Takraw 
- Inter-school Sepak Takraw Tournament  2016: National Top 8 (B Division)

Taekwondo 
- Inter-school Nationals: Sparring category (Black Belt) – Bronze 

Performing Arts

Malay Dance
- SYF 2015 (Certificate of Accomplishment) 

Modern Dance 
- SYF 2015 (Certificate of Accomplishment)

English Drama 
- SYF 2015 (Certificate of Accomplishment)

Military Band
- SYF 2015 (Certificate of Commendation)

Chinese Orchestra
- SYF 2015 (Certificate of Commendation)